K Belgelerinin İptali

K BELGESİNİN İPTALİ İÇİN

Yetki belgeleri isteğe bağlı olarak veya bakanlığın belirlediği kriterlere uyulmadığı takdirde iptal edilebilir. İptal olan yetki belgesinin bakanlığa iade edilmesi gerekmektedir. İptal işlemi için dilekçe ile bakanlık tarafından verilen evraklarla başvuru yapılması gerekmektedir.

4925 sayılı karayolu taşıma yönetmeliği ile her yetki belgesi sahibinin uyması gereken kurallar belirtilmiştir. Asgari kapasite ve araç şartının sürekli sabit tutulması, kurallara uygun taşıma yapılması, belli bir ceza puanının aşılmaması gibi bazı kurallar göz önünde tutularak yetki belgeleri iptal edilebilir.

C2 – D2- K1 – L1 – N2 – N1  Yetki belgeleri gibi belgelerde azami yüklü ağırlık şartının sürekli sabit tutulması. K2, D3, B3 gibi yetki belgelerinde 1 birim araç şartının sürekli sabit tutulması gereklidir. Başvuru esnasında talep edilen yeterliliğin belge sahibi olunduğu süre boyunca elde tutulması şarttır. En az 1 adet özmal taşıt olmadığı takdirde özellikle K Belgeleri Bakanlık tarafından iptal edilir.

Bir Cevap Yazın